2017 Tournament Results

EVENT RANK NAME NAME
Men 3.5S RR 1st  John Julius
2nd  David Black
Men 65-69S RR 1st  Glen Ouchida
2nd  Chuck Keeler
Men 70-74S RR 1st  John Julius
2nd  Vic Wood
Men 75-79S Pool 1st  Dr. James Pyles
2nd  John Dunn
Men 6.5D RR 1st  Richard “Andy” Anderson  Sid Engel
2nd  Wally Yee  Roger Bouton
Men 7.0D Pool 1st  Ron Wambach  Al Peterson
2nd  Mike Kosanda  Pete Anderson
Men 8.0D Pool 1st  Dave Henry  Dave Kersey
2nd  Wes Sagness  Brendan Rodgers
Men 70-74D RR 1st  Jay Lucas  Billy Durham
2nd  Dave Holly  John Bernier
Men 75-79D Pool 1st  Jack Coughlin  Gerry Dumond
2nd  Terence Dixon  Burt Friedman
Women’s 6.0D Pool 1st  Aileen Weir  Michele Stultz
2nd  Barb Irick  Dottie Whitesell
Women’s 7.0D Pool 1st  Deb Zahariades  Donna Norton
2nd  Sue Kurkjian  Shirley Schroeder
Women’s 7.5D RR 1st  Kathy Krezel  Lynni Jaress
2nd  Pam Pratt  Babette Montgomery
Women’s 8.0D RR 1st  Chris Harrison  Sue Olson
2nd  Tish Litven  Peggy Sue Kruger
Women’s 65-69D RR 1st  Nancy Ruddy  Carol Auping
2nd  Nancy Wruck  Andrea Ideker
Women’s 70-74D RR 1st  C.L. Thompson  Rocquie O’Rourke
2nd  Angie Mackson  Cheri Doering
Women’s 75-79D RR 1st  Joan Hancock  Marion Forsyth
2nd  Jay Finlay  Liz Daley
Women’s 80+D RR 1st  Sandy Woods  Beryl Braaten
2nd  Renee Kitchen  Janette Hanes
Women’s Singles 1st  Tish Litven
 (Open Category) 2nd  Kathy Krezel
Mixed 6.5D Pool 1st  Joan Hancock  Jon Hancock
2nd  Beryl Braaten  Carl Braaten
Mixed 7.0D Pool 1st  Bev Jenkins  Mike Kosanda
2nd  Babette Montgomery  Bob Evans
Mixed 7.5D RR 1st  Chris Brekke  Bruce Dougan
2nd  Lee Hoag  David Black
Mixed 8.0D Pool 1st  Janice Morrow  Mark Morrow
2nd  Nancy Wruck  Paul Waldfogel
Mixed 65-69D RR 1st  Shelia Bouton  Butch Lynd
2nd  Audrey Sheaffer  Jack Sheaffer
Mixed 80+D RR 1st  Sandy Woods  Gerry Dumond
2nd  Marilyn McKeon  Jim Held

 

2016 Tournament Results

 

EVENT RANK NAME/CITY NAME/CITY
Men 3.0S 1st Gary Hambel, Fort Wayne, IN
2nd Ray Kirk, SCW
Men 3.5S 1st Pete Anderson, SCW
2nd Guy Mckay, Surprise
Men 4.0+S 1st Bruce Harris, Surprise
2nd Glen Ouchida, SCW
Men 65-69S 1st Chuck Keeler, Glendale
2nd David Eikner, SCW
Men 70-74S 1st John Julius, Goodyear
2nd Paul Waldfogel, Peoria
Men 6.0D 1st Ron Brown, SCW Boyd McKittrick, SCW
2nd Bob Applebaum, Surprise Mike Jamison, Surprise
Men 7.5D 1st Glen Ouchida, SCW Pete Anderson, SCW
2nd Don Schneider, Corte Bella John Pincsak, Corte Bella
Men 8.0+D 1st Dave Henry, Goodyear Randy Planck, Goodyear
2nd Brendan Rodgers, Buckeye Wes Sagness, Buckeye
Men 65-69D 1st Dick Neely, Surprise Steve Struck, Surprise
2nd Tom Hashem, SCW Dave Eikner, SCW
Men 70-74D 1st Jay Lucas, Scottsdale Billy Durham, Wickieup
2nd Bill Paulson, SCW Ron Wambach, SCW
Men 75-79D 1st Len Atwill, SCW Jim Held, SCW
2nd Larry Glasscock, Sun City Carl Machala, Sun City
Women 6.0D 1st Karen Kirkman, SCW Janet Kosanda, SCW
2nd Holly Matson, Anthem Donna Pace, Anthem
Women 6.5D 1st Holly Matson, Anthem Donna Pace, Anthem
2nd Aileen Weir, Ventana Lakes Michelle Stultz, Happy Trails
Women 7.0D 1st Judy Hamilton, Buckeye Nancy Schachtschneider, Buckeye
2nd Sharon Amer, Sun City Lori Peterson, Sun City
Women 8.0+D 1st Nancy Engard, Colorado Springs, CO Susan Swarmer, Colorado Springs, CO
2nd Kathy Krezel, SCW Sheri Fearn, Buckeye
Women 65-69D 1st Nancy Wruck, Sun City Andrea Ideker, Sun City
2nd Sharon Amer, Sun City Lori Peterson, Sun City
Women 70-74D 1st Rocquie O’Rourke, SCW CL Thompson, SCW
2nd Angie Mackson, Surprise Linda Applebaum, Surprise
Women 80+D 1st Sandy Woods, SCW Beryl Flathman, SCW
2nd Mal Jacobson, SCW Dorothy Held, SCW
Mixed 6.0D 1st Aileen Weir, Ventana Lakes Bob Edenhofer, Ventana Lakes
2nd Audrey Sheaffer, SCW Jack Sheaffer, SCW
Mixed 6.5D 1st Babette Montgomery, Indianapolis, IN Bob Evans, SCW
2nd Pat Engalls, Goodyear Bernie Reed, Goodyear
Mixed 7.0D 1st Jeani Paulson, SCW Bill Paulson, SCW
2nd Pam Pratt, Anthem Bob Evans, SCW
Mixed 7.5D 1st Diane Hashem, SCW Tom Hashem, SCW
2nd Kathy Krezel, SCW Mike Kosanda, SCW
Mixed 8.0+D 1st Jan Morrow, SCW Mark Morrow, SCW
2nd Rona Clark, Alamosa, CO Richard Clark, Alamosa CO
Mixed 65-69D 1st Nancy Engard, Colorado Springs, CO Don Schneider, Corte Bella
2nd Lindsay Davidson, SCW Collin Gaetz, SCW
Mixed 75-79D 1st Marion Forsyth, SCW Jack Forsyth, SCW
2nd Sandy Woods, SCW Len Atwill, SCW